Szkoła Podstawowa

im. por. I. Kołakowskiego

w Domanowie


STRONA GŁÓWNA

Podreczniki

Podreczniki

Programy naucznia

Galeria

Historia

Uczniowie 

sport 

Plan lekcji

KALENDARZ SZKOLNY

REKRUTACJA

Z historii ...

Szkoła w Domanowie istniała już w 1575r. jako szkoła parafialna. W pierwszej połowie XX wieku była to szkoła z niepełna z klasami I - IV. Po roku 1945 dzieci uczyły się w szkole, która mieściła się w prywatnych domach. Natomiast od 1954r. nauka odbywała się w drewnianej małej szkółce, zbudowanej przez mieszkańców Domanowa. W dniu 13 września 1969r., w 30 rocznicę bitwy pod Domanowem, Szkole Podstawowej w Domanowie nadano imię porucznika Izydora Kołakowskiego. 1 września 1984r. oddano do użytku murowany budynek, który powstał dzięki zaangażowaniu i ofiarnej pracy mieszkańców i władz Gminy Brańsk.

Od 1 stycznia 1996 r. organem prowadzącym Szkołę Podstawowa w Domanowie jest Urząd Gminy w Brańsku. 9 maja 2002 Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Dydycz poświęcił kamień węgielny pod rozbudowujący się budynek szkolny z salą gimnastyczną.

5 listopada 2002 roku rozpoczęły się prace budowlane. W roku szkolnym 2004/2005, szkoła zmieniła tymczasowo swoją siedzibę i od tamtej chwili do końca tegoż roku szkolnego pracowano i uczono się w byłej Szkole Podstawowej w Popławach. W tym czasie prace na placu budowy w Domanowie postępowały w zawrotnym tempie. Powstawały kolejne metry kwadratowe oraz kolejne piętra budynku szkolnego.

Rok szkolny 2005/2006 rozpoczęto w pięknej i nowoczesnej szkole. 23 lutego 2006 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie, otwarcie i oficjalne oddanie do użytku Szkoły Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie. Na tę uroczystość do Domanowa przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich: ksiądz biskup Antoni Dydycz, wójt Gminy Brańsk – pan Krzysztof Jaworowski, poseł na sejm – pan Krzysztof Putra, prezydent miasta Białystok – pan Ryszard Tur, ksiądz kanonik Benedykt Karpiński, prezes Banku Spółdzielczego w Brańsku – pani Zdzisława Maksymiuk i wielu innych. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter.

 Dzień 23 lutego 2006 roku przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dla całej społeczności Szkoły Podstawowej w Domanowie.

 

 

 

 Patron           

            Izydor Kołakowski urodził się 29 marca 1908 r. w Miłoszewiczach. Stopień oficerski uzyskał 19 marca 1938r. Był to mężczyzna średniego wzrostu, mocnej budowy ciała, wyśmienicie jeżdżący konno, czego dowodem były liczne nagrody w konkursach hipicznych. Wymagający, ale lubiany przez podopiecznych z 3 szwadronu 9 pułku strzelców konnych, stacjonującego w Osowcu. Po wybuchu wojny 13 września 1939r. 9 pułk strzelców konnych otrzymał rozkaz obrony Domanowa za wszelką cenę. Płk Tadeusz Falewicz rozmieścił szwadrony, wysuwając ten trzeci, od strony najbardziej zagrożonej, bo od Brańska. O godzinie 9:30 wyszło pierwsze natarcie motocyklistów niemieckich wspartych silnym ogniem artylerii. Obrońcy otworzyli ogień karabinowy dopiero z odległości stu metrów. Odparł pułk strzelców konnych i dwa następne uderzenia. I znów Niemcy podeszli od strony południowej w kierunku cmentarza. Pociski nieprzyjacielskie przyduszały do ziemi, przybywało niestety rannych i zabitych, zarysowała się groźba przerwania pozycji obronnej. Wówczas szwadron por. Izydora Kołakowskiego rzucił się do boju wręcz. Zwycięstwo, ale wysoko opłacone. Poległ  ppor. Jan Siedlecki, a nieco później  i por. Izydor Kołakowski. Gdy podoficer ściągał na pelerynie dowódcę pod mur cmentarny, usłyszał ostatnie słowa: "To dla Ciebie Polsko". Pośmiertnie bohaterowi spod Domanowa nadano srebrny Krzyż Virtuti Militari. 9pułk  dzięki niespodziewanemu wsparciu ze strony 1. baterii 14. dak-u poradził sobie także z czołgami. Około godziny 15:00 zebrał się w lesie pod Hodyszewem. Żołnierze zdążyli pochować pana porucznika na miejscowym cmentarzu. Późną jesienią, po ekshumacji, szczątki bohaterskiego obrońcy spoczęły w rodzinnym grobie w Dąbrowie Kościelnej. Poległy miał na szyi złoty krzyżyk z datą chrztu swojej żony.