Szkoła Podstawowa

im. por. I. Kołakowskiego

w Domanowie

 
STRONA GŁÓWNA

Podreczniki

Podreczniki

Programy naucznia

Galeria

Historia

Uczniowie 

sport 

Plan lekcji

KALENDARZ SZKOLNY

REKRUTACJA

UWAGA!!!

nowy adres strony to      
 spdomanowo.edupage.org

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ, KTÓRĄ MOŻNA ZNALEŹĆ POD ADRESEM spdomanowo.edupage.org
WYCIECZKA SZKOLNA DO WARSZAWY

25 listopada 2016r. uczniowie SP w Domanowie i SF w Świrydach wraz z opiekunami: p. Jolantą Kłosowską i p. Anną Jankowską (organizatorką i pomysłodawczynią wyjazdu) wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Już od samego wyjazdu tj. od godz. 6.00 humory dopisywały wszystkim.

 

Pierwszym punktem programu były warsztaty w Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie. Poznaliśmy historię papieru i papierni w Jeziornie. Jednak najciekawsze były zajęcia praktyczne, czyli własnoręczne czerpanie papieru z masy celulozowej. Każdy mógł stworzyć swoją kartkę papieru w dwóch wersjach: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym. Ręcznie czerpany papier układaliśmy na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskaliśmy z nadmiaru wody. Następnie papier był suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach. Otrzymaliśmy na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru.

 

Kolejnym punktem programu był spacer po warszawskim zoo. Mieliśmy okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Najwięcej emocji wśród oglądających wzbudził hipopotam, kangur, szympans i król zwierząt - lew, który z daleka przyglądał się spacerowiczom.

Kiedy już zmęczenie odrobinę dało o sobie znać, udaliśmy się na smaczny obiad do restauracji Praskie Bistro.

„Machina czasu” i „Żółwik Rupert” to filmy 6D, które były następną, zresztą niezapomnianą atrakcją. Krzyk na przemian ze śmiechem i może czasami strach – to tylko niektóre efekty odczuwania na własnej skórze doznań bohaterów filmu:)

Ostatnim punktem naszej wycieczki były warsztaty w Manufakturze Cukierków. Podczas krótkiego wykładu połączonego z pokazem przygotowania masy karmelowej, poznaliśmy historię karmelu i rodzaje dodawanych do niego naturalnych barwników. Dowiedzieliśmy się, że np. kolor zielony uzyskuje się z pokrzywy, żółty z kurkumy - jedynie barwnik niebieski jest syntetyczny. Po przygotowaniu masy karmelowej każdy z uczestników własnoręcznie ukręcił lizaka.

Do domów wróciliśmy około 22.00 bogatsi przede wszystkim o niezapomniane wrażenia oraz nowe doświadczenia i wiedzę./AJ/

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada, jak co roku, świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Domanowie. Po mszy św. w intencji ojczyzny swój repertuar zaprezentował zespół Mianka, po czym pan wójt Andrzej Jankowski w zwięzłych acz treściwych słowach przypomniał, że powinniśmy być dumni z naszej ojczyzny. Celebrę zamknął występ artystyczny drużyny harcerskiej, przygotowany przez panią Justynę Paprocka i panią Marzannę Rutkowską. Jak zwykle byliśmy dumni z naszych uczniów, godnie reprezentujących zarówno Szkołę Podstawową w Domanowie, jak i Związek Harcerstwa Polskiego.

Po mszy św. delegacje urzędników i szkół gminy Brańsk złożyły kwiaty pod krzyżem, następnie ks. Walenty Wojtkowski odmówił modlitwę w intencji ojczyzny, pobłogosławił wiernych i zaintonował pieśń „Boże, coś Polskę…”, czym zakończył oficjalne obchody Święta Niepodległości anno Domini 2016./MR/

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 13.10.2016 r. w SP w Domanowie odbyła się uroczysta akademia  z okazji  Dnia Edukacji Narodowej.

Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 6 pod kierunkiem pani Moniki Zalewskiej. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym, wywołując wśród zebranych gości zarówno radość jak i łzy wzruszenia. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne kwiaty.

Po części artystycznej, w imieniu Wójta Gminy Brańsk, głos zabrał pan Maciej Bobel, dziękując nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trud oraz okazywane serce w codziennej pracy. Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej, p. Elżbieta Guziak, p. Justyna Paprocka, p. Marzanna Falkowska i p. Jolanta Kozłowska otrzymały Nagrodę Wójta Gminy Brańsk. Gratulujemy! Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły także od rodziców uczniów./AJ/

 

Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny wygląd naszej planety. Również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie i Szkoły Filialnej w Świrydach na chwilę oderwali się od swoich obowiązków i razem z wychowawcami wyruszyli porządkować otoczenie swojej szkoły. Wystarczyły tylko kolorowe rękawice, wesołe miny i mnóstwo chęci by zapełnić duże foliowe worki różnego rodzaju odpadami. Nie przeszkodziła im nawet kapryśna wrześniowa pogoda.  Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich uczestników akcja przebiegła bardzo sprawnie. Sprzątanie Świata było także świetną okazją do rozmów na temat jakże ważnych spraw - segregacji śmieci, recyklingu i konieczności dbania o naszą Ziemię.(J.K.)

 

PRZYSTANEK KSIĄŻKOWY

Od początku września w naszej szkole działa Przystanek Książkowy, czyli kącik głośnego czytania.

3 dni w tygodniu pani od polskiego od 8.00 do 8.20 czyta w nim na głos dzieciom. Uczniowie mieli już okazję wysłuchać książki pt.: „Ściśle tajny dziennik Prosiaka”, teraz są w trakcie śledzenia losów bohaterów książki „Babci rabuś”. Dzieci bardzo polubiły to przytulne miejsce i bardzo chętnie, dobrowolnie korzystają z tej formy spędzenia czasu przed lekcjami. Mamy nadzieję, że niedługo rozszerzymy naszą akcję i uda nam się zaprosić do niej jakiegoś znamienitego dorosłego, który by swoim autorytetem i pozycją wsparł ideę głośnego czytania. /JH/

 

13 WRZEŚNIA – ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

13 września w naszej szkole miała miejsce uroczystość poświęcenia krzyża i odnowionej tablicy nagrobnej z nazwiskami bohaterów bitwy pod Domanowem, umieszczonej przed szkołą.

Poświęcenia dokonał ks. Walenty Wojtkowski w obecności senatora T. Romańczuka, wójta i radnych gminy Brańsk, kompanii Wojska Polskiego z Giżycka, wojskowej orkiestry dętej z Siedlec, Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, nauczycieli i uczniów szkoły w Domanowie, gimnazjum w Gliniku oraz delegacji z pocztami sztandarowymi innych szkół oraz mieszkańców.

W sanktuarium maryjnym w Domanowie Mszy w intencji poległych żołnierzy przewodniczył kapelan Wojska Polskiego ks. kan. kom. por. Witold Kosiński. W wygłoszonej homilii przypomniał, że bitwa pod Domanowem była jedną z najważniejszych stoczonych przez 9. Pułk Strzelców Konnych im. gen. Kazimierza Pułaskiego.

Z programem artystycznym, przypominającym historię oraz postać por. Izydora Kołakowskiego, wystąpili uczniowie naszej szkoły. Pieśni religijne i patriotyczne wykonał zespół „Mianka” i orkiestra wojskowa.

Kustosz  sanktuarium i wójt gminy Brańsk podziękowali wszystkim, którzy przyczyniają się do kultywowania pamięci o ludziach i wydarzeniach z września ‘39. Na domanowskim cmentarzu odmówiono modlitwę, a delegacje złożyły wieńce. Przed budynkiem szkolnym odbyły się pokazy walki wręcz, prezentacja uzbrojenia, pokazy kawaleryjskie oraz poczęstunek z polowej kuchni./JH/

"Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało"

W poniedziałek 20 września 2016 r. na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Domanowie, odbył się festyn sportowo-rekreacyjny z okazji ,,Pożegnania Wakacji”, zorganizowany w ramach programu ,, Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało ”, którego ogólnopolskim organizatorem jest Stowarzyszenie Parafiada w Warszawie natomiast organizatorem regionalnym parafia św. Doroty w Domanowie. Wspólne zmagania sportowe zainaugurowała Msza Święta w sanktuarium w Domanowie o godz. 9.00, podczas której ks. proboszcz Walenty Wojtkowski poświęcił tornistry i przybory szkolne przyniesione przez dzieci. Po liturgii mszalnej i słodkiej niespodziance przygotowanej przez organizatorów, wszyscy uczestnicy festynu spotkali się na hali sportowej. Imprezę rozpoczęły rozgrywki w ,,dwa ognie”. Do rywalizacji przystąpiły dzieci, ale także i dorośli. Tu wiek ani płeć nie miał znaczenia. Wszyscy walczyli zacięcie do końca. Po rozgrywkach przyszedł czas na zmagania sportowo-rekreacyjne w formie wyścigów rzędów ( dzieci podzielono na różne kategorie, uwzględniając wiek uczestników ).  Skoki na piłce balonowej, skoki w workach, rzutu plecakiem na odległość, biegi wahadłowe z przekazywaniem pałeczki sztafetowej czy piłeczki do tenisa, slalomy z prowadzeniem piłeczki oraz kozłowanie piłki to tylko nieliczne konkurencje z jakimi przyszło się zmierzyć uczestnikom tej wspaniałej imprezy. Na zakończenie zmagań sportowych, miłośnicy piłki siatkowej rozegrali turniej.

Po zmaganiach sportowych wszyscy uczestnicy festynu zostali zaproszeni na gorący posiłek oraz watę cukrową przygotowaną przez parafialne koło Caritas.

Uczestnicy festynu mogli nieodpłatnie korzystać z całodziennych, dodatkowych atrakcji, takich jak: kącik malucha, wesołe miasteczko ( trampolina, dmuchana zjeżdżalnia  i plac zabaw ). /MZ/

 

"Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy..."

1 września 2016 roku, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, zainaugurowaliśmy kolejny rok szkolny.

O godzinie 9.00 zebraliśmy się w kościele Maryi Matki Zbawiciela w Domanowie na Mszy Świętej w intencji społeczności szkolnej, którą odprawił ks. proboszcz Walenty Wojtkowski.

Następnym punktem uroczystości było spotkanie w szkole. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pani dyrektor Barbara Muczyńska serdecznie przywitała grono pedagogiczne, uczniów, rodziców oraz przybyłych gości, po czym przystąpiła do omówienia organizacji nowego roku szkolnego. Edukacyjne nowości w tym roku szkolnym to m.in.: likwidacja sprawdzianu szóstoklasistów czy tzw. "godzin karcianych" i powrót do szkół "drożdżówek":)

Pani dyrektor życzyła nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły wiele zadowolenia i  sukcesów zaś uczniom uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami./AJ/